VisionMold

این صفحه به طور اختصاصی به قالب سازی

VisionMold

تعلق دارد و کلیه متون و تصاویر آن توسط شرکت یاد شده تهیه و تدوین گردیده است

*****************************

با چگونگی قالب تزریق پلاستیک آشنا شوید

قالب تزریق پلاستیک در واقع یک فرآیند مدرن برای تولید قطعات پلاستیکی محسوب می شود. امروزه دستگاه های تزریق پلاستیک زیادی تولید می گردد. در روش قالب گیری تزریق پلاستیکی ماده ترموپلاست محفظه قالب به صورت کامل پر می کند. این ماده شیمیایی یکی از پرکاربردترین ماده ها در صنایع مرتبط با شیمی است. با این روش محفظه سرد و همچنین ترموپلاست مورد نظر گرم می گردد. پس از تزریق با استفاده از دستگاه های مخصوص مواد به شکل و فرم قالب مورد نظر در می آیند. آن ها به صورت پودر یا دانه های گرانول در دستگاه مورد نظر ریخته می شوند. یکی از بهترین روش ها در تولید قطعات پلاستیکی، قالب گیری تزریق پلاستیک است. قالب های تزریقی در تولید طیف گسترده ای مانند وسایل الکتریکی، منزل، ظروف، اجزای داخلی خودروها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله شما را با قالب های تزریق آشنا می کنیم.

قطعات پلاستیک با استفاده از قالب های تزریق چگونه ساخته می شوند؟

باید در ابتدا با ماشین تزریق پلاستیک آشنا شوید. در این فرآیند گرانول های پلیمر را ذوب می کنند. سپس تحت فشار بالا، آن ها به داخل قالب تزریق می شوند. به صورت معمول برای تزریق مواد اولیه پلیمر های ترموپلاستیکی هستند. این مواد شیمیایی قابلیت های گوناگون و متنوعی دارند. با رنگ های مختلف مثل رنگ سبز، قرمز، صورتی، بنفش و غیره می توان آن ها را رنگ کرد. به صورت معمول آن ها با افزودنی های گوناگونی پر می شوند. دستگاه های تزریق پلاستیک از قیف تغذیه، مته مارپیچی تزریق، واحد حرارتی تشکیل شده اند. این دستگاه ها بسته به نیروی اعمالی به چند بخش مختلف تقسیم بندی می شوند. تولید در فرآیند تزریق در دو یا سه ثانیه طول می کشد. این فرآیند شامل مواردی مانند بستن، تزریق، خنک کاری و خروج قطعه هستند. البته این موارد باید به ترتیب انجام می شوند. قطعه مورد نظر در آخر توسط سیستم پران دستگاه خارج می گردد.

قالب های تزریقی از جنس پلاستیک به چند دسته تقسیم بندی می گردند؟

این نوع قالب های تزریقی به دو نوع تک حفره ای و چند حفره ای تقسیم بندی می شوند. این دو قالب با هم تفاوت زیادی دارند. قالب تزریق یک حفره ای بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. به صورت معمول طراحی آن ها خیلی ساده است. این طراحی آن ها را از نوع دو حفره ای متمایز می کند. ساخت این نوع قالب ها آن با سرعت زیادی انجام می گردد. از آن ها برای تولید قطعات پلاستیکی محدود بهره گرفته می شود. معمولا قالب های تک حفره ای در مقایسه با قالب های تزریق چند حفره ای مقرون به صرفه تر هستند. قالب تزریقی چند حفره ای برای تولید فرآورده های با تعداد بسیار زیاد به کار می رود. در مواقعی سایز قطعه کوچک است. اما باز هم تعداد بسیار بالایی برای آن درخواست می شود. با توجه به تعداد بالای آن ها در هنگام تولید، هزینه های آن ها افزایش می یابد.

قطعات مختلف در فرآیند تزریق پلاستیک چگونه عیب یابی می شوند؟

بر خلاف تصور بسیاری از افراد در فرآیند تزریق پلاستیک نیز عیب های بسیاری در آن ها به وجود می آید. یکی از این عیب های رایج توقف بیش از حد سیلندر است. در صورت جا ماندن مواد مذاب در سیلندر تزریق ماشین یا مسیر راهگاه گرم این مشکل به وجود می آید. همچنین در صورت آلودگی و کثیفی سیلندر دستگاه تزریق این عیب صورت می گیرد. باید در اسرع وقت دستگاه را به صورت کامل تمیز کنید. همچنین در صورت تنظیم نادرست دستگاه عیب هایی در دستگاه به وجود می آید. در این مواقع سیلندر ترک خورده است. همچنین در مارپیچ دستگاه تزریق فرورفتگی و ترک خوردگی ایجاد می گردد. باید در اسرع وقت نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام لازم را انجام داد. در بعضی مواقع مواد نامناسبی برای قالب آن در نظر گرفته شده است.

دستگاه های تزریق تمام الکتریکی چه مزیت های مثبتی دارند؟

دستگاه های تزریق فایده های مثبت و زیادی دارند. یکی از این مزیت ها صدای بسیار پایین آن ها است. آن ها به دلیل عدم استفاده از روغن هیدرولیک و فیلتر های مختلف به راحتی نگهداری می شوند. به علت نشت بسیار کم، سطوح این دستگاه های الکتریکی آلوده نمی شود. قطعات مختلف پزشکی مانند سرنگ های مختلف را با استفاده از آن ها می سازند. مصرف انرژی در آن ها بسیار پایین است. انرژی در آن ها نسبت به دستگاه های هیدرولیکی در حدود پنجاه تا هفتاد و پنج درصد کمتر می شود. معمولا به دلیل حذف واحد هیدرولیک این گونه مصرف ها پایین می آید. موتور این نوع دستگاه به صورت کاملا مجزا کار می کند. این مورد در واقع یک مزیت است. به این دلیل که وظایف متفاوت دستگاه به صورت همزمان صورت می گیرند. مستقل بودن اجزای این دستگاه موجب تسریع در انجام امور می شود.

جمع بندی

قالب های تزریق برای تولید قطعات پلاستیکی یک فرآیند مدرن محسوب می شود. به صورت معمول قالب های تزریق به دو دسته تک حفره ای و دو حفره ای دسته بندی می گردند. بین این دو قالب تفاوت زیادی وجود دارد. قالب های یک حفره ای از قالب های چند حفره ای مقرون به صرفه تر هستند. همچنین آن ها قیمت بسیار پایینی دارند. معمولا دستگاه های تزریق دچار عیب های متعددی می شوند. توقف بیش از حد سیلندر یکی از عیب های رایج آن است. امروزه شرکت های مختلفی در زمینه تزریق پلاستیک فعالیت می کنند. ویژن مولد یکی از بهترین شرکت ها در این زمینه محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توان به نشانی اینترنتی  visionmold.co مراجعه کرد.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.