اظهار نظر یک کارشناس محیط زیست درباره "پلاستیک بازیافتی"

اظهار نظر یک کارشناس محیط زیست درباره "پلاستیک بازیافتی"

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

02-268.jpg

به گزارش این ماهنامه و به نقل از خبرگزاری ایسنا، سرپرست اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفته است: پلاستیک‌های بازیافتی، شاخص‌های بهداشتی لازم را ندارند.

خانم فاطمه دوستی سرپرست اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی تصریح کرده است: امروزه مواد پلاستیکی در گوشه ‌و کنار زندگی ما رسوخ کرده‌اند به طوری که مواد پلاستیکی برای رفاه بیشتر افراد ساخته شده است اما در آینده‌ای نزدیک به یک پدیده بحران ساز تبدیل می‌شود.

وی عنوان کرده است: به طور کلی ظروف پلاستیکی از مواد نفتی ساخته شده‌اند، در واقع مواد پلاستیکی تجزیه‌ناپذیر هستند و تجزیه آنها بالغ بر 500 سال به طول می‌انجامد.

دوستی اظهار کرده است: ظروف پلاستیکی از مواد پلیمری ساخته می‌شود که حاوی "مونومر" است و در صورتی که ماده داغی درون آن ریخته شود "مونومر" موجود در آن که یک ماده‌ی سرطان‌زاست در ماده‌ درون ظرف حل می شود.

وی در خصوص ظروف پلاستیکی رنگی، بیان کرده است: رنگ موجود در این ظروف نیز قابلیت حل شدن در ماده داغ را دارد.

خانم دوستی اذعان کرده است: برخی از عادات نادرست از جمله استفاده از ظروف پلاستیکی، ممکن است در دراز مدت آثار مخربی را در مصرف کننده ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر از ذرت تهیه می‌شوند، یادآور شده است: استفاده از پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر به عنوان جایگزین مواد پلاستیکی راهکار خوبی است اما به دلیل اینکه پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر نسبت به مواد پلاستیکی کارکرد کمتری دارند نمی‌توان تنها به این راهکار بسنده کرد.

خانم دوستی تصریح کرده است: ما باید قبل از اینکه دچار بحران شویم به دنبال راهکارهایی برای حذف مواد پلاستیکی باشیم که در قدم اول باید مسوولان بپذیرند که مواد پلاستیکی برای ما مشکل‌ساز است.

وی گفته است: باید در خصوص جایگزین کردن کیسه‌های پارچه‌ای به جای کیسه‌های پلاستیکی در بین مردم فرهنگ‌سازی شود.

بازیافت پلاستیک از بازیافت کاغذ دشوارتر است

این کارشناس محیط زیست اظهار کرده است: بازیافت مواد پلاستیکی بر خلاف تصور از بازیافت کاغذ دشوارتر و مستلزم آلودگی است.

وی با اشاره به اینکه پلاستیک‌های بازیافتی، شاخص‌های بهداشتی لازم را ندارند، گفته است: اگر مواد پلاستیکی بازیافت نشوند در واقع زباله محسوب می‌شوند.

این کارشناس با اشاره به اینکه اگر برنامه فرهنگی درست به مردم القا شود، افراد به آن عمل می‌کنند، اظهار کرده است: یکی از عامل‌های تعیین کننده در بازار، قیمت کالا است و شاید گران بودن قیمت ظروف گیاهی به نسبت ظروف پلاستیکی یک عامل بازدارنده برای مصرف ظروف گیاهی باشد.

وی بیان کرده است: دولت باید از سیاست‌های تشویقی استفاده کند به این صورت که از تولیدکنندگان پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر حمایت کند هم‌چنین عرضه مواد پلاستیکی پلی‌اتیلنی نیز کم شود.

این کارشناس محیط زیست اظهار کرده است: توصیه می‌شود افراد در مجالس خصوصی که قابل کنترل است از ظروف شیشه‌ای و در غیر این صورت از ظروف گیاهی استفاده کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

سایت جهانی پلیمر مدیا شما را به بازدید از غرفه این سایت در

سالن 11 غرفه C182 نمایشگاه PLASt2018 دعوت می نماید.

 

____________________

 The Greates Media Partner of PIM is the Oldest and The Strongest World Publisher of Polymer Industry

Dr. Gupta Verlag

The Dr. Gupta-Verlag. Your center for topics related to polymers